RESULTS

MANCHESTER & COUNTIES BULLDOG CLUB OPEN SHOW 02.02.14

JUDGE - JULIE NORRIS
 

DOG C.C. ITA CH HEAVEN BULLS JHONNY DEEP (IMP ITA)
DOG R.C.C.  ICEGLINT I'M SHERMAND
BEST PUPPY DOG MY STAR FIRST TO FIGHT BY NOBOZZ (IMP ITA)
   
BITCH C.C. COOKIE DOUGH AT CHEZZASBULLY
BITCH R.C.C. PERFECTLY POLISHED FOR JACKARHYS 
BEST PUPPY BITCH  OCOBO HEARTBREAKER AT SHIPSHAPE NAF
   
BEST IN SHOW  ITA CH HEAVEN BULLS JHONNY DEEP (IMP ITA) 
RESERVE BEST IN SHOW  COOKIE DOUGH AT CHEZZASBULLY
BEST OPPOSITE SEX COOKIE DOUGH AT CHEZZASBULLY
BEST VETERAN IN SHOW COATESMAR BOMBARDIER
BEST PUPPY IN SHOW OCOBO HEARTBREAKER AT SHIPSHAPE NAF
 
  CLASS 1 VETERAN DOG OR BITCH (2/3)
  1ST COATESMAR BOMBARDIER
  2ND SHANTALLAH MORNING LIGHT 
     
  CLASS 2 MINOR PUPPY DOG (7/13)
  1ST MY STAR FIRST TO FIGHT BY NOBOZZ (IMP ITA)
  2ND JOETHEBULL DANCING BRAVE
  3RD MYEISHA THOR
  RES SHIPSHAPE CRUSADER MYSTYLE NAF TAF
  VHC CALIBRA MORGANITE
     
  CLASS 3 PUPPY DOG (7/11)
  1ST HADDAWAY WINNER TAKES IT ALL
  2ND CROFTTHORN URIAH HEEP
  3RD PHEORM PHENOMENON
  RES CATHJABULL ARNOLD LAYNE
  VHC TAYBULL DOC MARTIN OF BELUSHI
     
  CLASS 4 JUNIOR DOG (9/11)
  1ST MYSTYLE TEDDY BOY
  2ND SEALAVILLE HE'S TYLER
  3RD HUNTTHORN TOTAL ECLIPSE
  RES JACKARHYS MORPHEUS
  VHC BASSHUNTER GENERAL MAXIMUS
     
  CLASS 5 MAIDEN DOG   (1/1)
  1ST JUBILEE ALLY 
     
  CLASS 6 NOVICE DOG  (2/2)
  1ST MY STAR FIRST TO FIGHT BY NOBOZZ (IMP ITA)
  2ND MERRIVINBROOK REBEL'S NEW EDITION AT SUBRIBULL IMP
     
  CLASS 7 GRADUATE DOG (3/3)
  1ST BASSHUNTER GENERAL MAXIMUS
  2ND MELLOWMOOD PRIDE 
  3RD VALIANTPRIDE HEART OF GOLD 
     
  CLASS 8 POST GRADUATE DOG  (9/11)
  1ST TRIARDER DREAMSEEN AT ANDLARE
  2ND CULVERHAY THE PIRATE
  3RD JACOBELLA RAPSCALLION
  RES PEARCROFT DOUBLE DIAMOND
  VHC CALIBRA TAILOR MADE
     
  CLASS 9 LIMIT DOG  (8/10)
  1ST SEALAVILLE HE'S BOSWELL
  2ND SENIDAN BLANCO PABLO 
  3RD THE EARL OF PENDLEBRIER
  RES TRIARDER DREAMSEEN AT ANDLARE
  VHC FLASH ZACH KISMOND 
     
  CLASS 10 OPEN DOG  (6/8)
  1ST ITA CH HEAVEN BULLS JHONNY DEEP (IMP ITA)
  2ND ICEGLINT I'M SHERMAND
  3RD BIRMINGHAM PRINCE AT MIDLANDBULLS
  RES BULKY-BULL THOR 
  VHC CH PRIDEOFBULLY WINSTONE
     
  CLASS 11 MINOR PUPPY BITCH  (10/14)
  1ST OCOBO HEARTBREAKER AT SHIPSHAPE NAF
  2ND ADMIREABULL GYPSOPHILIA 
  3RD MYSTYLE MEME MILASHA
  RES BAGIBELI BABYSHAMBLES
  VHC ANDRIDZ OUR DORIS
     
  CLASS 12 PUPPY BITCH (11/16)
  1ST HADDAWAY I HAVE A DREAM AT STARORA
  2ND SHILOH BIT OF POSH 
  3RD CROFTTHORN JEEPSTAR
  RES CAST IRON LADY BY COATESMAR
  VHC HADDAWAY DANCING QUEEN 
     
  CLASS 13  JUNIOR BITCH (10/11)
  1ST A STAR FOR LIVE SURROUNDS WITH BULLS AT WENCAR (IMP NLD)
  2ND SEALAVILLE SHE'S GENESIS
  3RD JACKARHYS MAID 'U' LOOK
  RES KISMOND HONOLULU SUNSET 
  VHC JAYBELABEE SWEETHEART
     
  CLASS 14 MAIDEN BITCH  (1/1)
  1ST GERVASE SOPHIA OLIVIA
     
  CLASS 15  NOVICE BITCH (2/2)
  1ST BAALZEBUL THEIA THE TITAN
  2ND VALIANTPRIDE THE CREAM
     
  CLASS 16 GRADUATE BITCH  (5/5)
  1ST KAYBULL MOMENT IN TIME AT WENCAR
  2ND SHIPSHAPE EDITHS PRIDE 
  3RD BRARABUS HARVEST GOLD
  RES IRA'S BULLS DEKOTA AT KENOLAN (IMP MLT)
  VHC VALIANTPRIDE COLOSSUS BLINDING BLIZZARD
     
  CLASS 17 POST GRADUATE BITCH  (5/7)
  1ST MYEISHA HYDRA
  2ND SUGAR ICE AT EMPIREBULLS
  3RD MAGHULLPAWS TOOTY FRUITY 
  RES RAGMARTE JELLY BEAN
  VHC KAYBULL IDUNNO  
     
  CLASS 18 LIMIT BITCH  (8/12)
  1ST PERFECTLY POLISHED FOR JACKARHYS
  2ND CARASMEL HENRYETTA 
  3RD MYSTYLE ECLIPSE ASHARLO 
  RES RAGMARTE VANILLA ICE AT RUAKURI
  VHC SHILOH BLOSSOM DEARIE
     
  CLASS 19 OPEN BITCH  (8/9)
  1ST COOKIE DOUGH AT CHEZZASBULLY
  2ND NOBOZZ LUCKY LORRAINE 
  3RD TESTWOOD SWEET PAINTED LADY AT HUNTTHORN
  RES BUCK AND SONS TINTARELLA COLOUR LATTE
  VHC MOLLRUE'S CRISTAL DOLLY